KırkFırın Ekmek Tarifleri Kitabı                                                              

   •ANASAYFA •EKMEK TARİFLERİ • EKMEK  ÇEŞİTLERİ

• ekmeküstü fİkİrler

• TARİF DEFTERİMDEN

• HEDİYE SEPETLER

 

Ekmek Tarifleri

Çok Okunanlar

Gerçek Pastane Poğaçası

Garantili Ev Yoğurdu

Elmalı Yulaflı Ekmek

Kitchenette Ekmeği

Tarçınlı Çörek

Okur Yorumları

Ekmek Yapımı

Artizan Ekmekler

Malzemeler

Alet Edevat

Püff Noktaları

Ekmek Makinası

Makinenin Kullanımı

Makinenin Parçaları

Karşılaşılan Problemler

Çok Sorulan Sorular

Yeni Tarif

  Lohusa Şerbeti

 

 

 

Önceki Tarif

Ev Yapımı Hamburger Köftesi

Soru ve yorumlarınız için

usta@40firinekmek.com

 

 

©2004-2014

Bütün Hakları Saklıdır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alet & Edevat

 

Yoğurma kabı

 

Ekmek yapımının ilk aşamasında hamurun hazırlanması sırasında oldukça geniş bir karıştırma kabına ihtiyacınız olacaktır. Malzemeleri içinde rahatça  karıştırabileceğiniz ve hatta hamurunuzu mutfak tezgahına almadan önce biraz da yoğurabileceginiz ebatlarda bir kap edinmek faydalı olur. Bu kabın geniş olması gerekmekle birlikte çok derin olmaması da hamuru yoğururken elin kap içinde rahat hareket etmesini sağlar. Hamurunuzu ilk mayalama esnasında üstünü streçfilm ile kapayıp bu kabın içinde de bırakabilirsiniz.

 

Benim önerim seramik, cam veya plastik kaplardır. Bazı ustalar sadece bu iş için iyi  kalite ağaçtan yapılmış oldukça geniş ve derin olmayan tahta kaplar kullanırlar. 

       

      

 

Ölçü Kapları ve  Kaşıkları

 

Ekmek yaparken unları ve sıvı malzemeleri aynı kapla ölçmek çok önemli olduğundan iyi bir ölçü kabı seti edinmekte fayda vardır. Ölçüleri doğru olan miktarların net olarak okunabildiği ve kolay temizlenebilen bir set için bütçe ayırmak akıllıca olacaktır. Ülkemizde de artık pekçok mutfak eşyası satan mağazada makul fiyatlara bulunabilmektedir. Benim tercihim paslanmaz çelik olan ve bulaşık makinesinde de yıkanabilen setler.

  

Ölçü kaşıklarını seçerken 1 çorba kaşığı, 1, 1/2, 1/4  tatlı kaşığı ölçülerini taşıyan bir set aranmalı. Mutfakta kullanılmakta olan kaşıkları kullanmak elbette mümkün ancak ölçü kaşıklarıyla ölçüm yapmak daha doğru ve kolay. Üstelik eğer mutfakla aranız iyiyse bir set edinmek iyi bir fikir olabilir. Türkiye'de çok çeşidi olmasa da yurtdışında yaşayanlar, ağzı dar olan kavanozlara da girebilen oval veya dikdörtgen kaşıkları tercih edebilirler.

 

    

   

 

Hamur Kazıma Aleti ( Isıran)

Hamuru kazımak, kesmek veya yoğururken çevirmek için kullanılan bir alet. Ülkemizde plastikten yapılan ve kenarları daha kolay bir kullanım için kavisli hale getirilmiş olanlarını makul fiyatlarda bulmak mümkün. Sadece ekmek yapımında değil her tür hamur işinde de kullanabileceğiniz el altında bulundurmakta fayda olan bir mutfak gereci.

 

 

Fırın Taşı

 

Ekmek pişirmeyi ciddi bir uğraş olarak görenler ekmeklerini fırın taşı üzerinde pişirmeyi tercih ederler. 230-250 dereceye ayarlanmış fırın içinde, taş üzerinde pişirilen ekmeğin tadı ve yapısı tepsi üzerinde pişenden çok ffarklıdır. Fırın taşları kilden yapıldığı için ısıyı eşit dağıtır ve ekmeğin nemini emerek ekmeğinizin hem daha lezzetli hem de her yanının çıtır çıtır olmasını sağlar. Ayrıca fırın kapağı açıldığında meydana gelen ısı değişiminin ekmeğe yansımasını engeller. Özellikle ramazan pidesi, ciabatta, ve simit yapmak isteyenlerin bir fırın taşı edinmeleri çok  yararlı olacaktır. Yurtdışındaki okurlar, mutfak gereçleri satan mağazalardan fırın taşını “baking stone” adıyla bulabilirler.  

 

Fırın taşını fırını ısıtmaya başlar başlamaz fırının tabanına yakın bir telin üzerine yerleştirmek ve altından ve yanlarından ısı dolaşımının sağlandığından emin olmak gerekir. Ayrıca taş uzun sürede ısınacağından taşın en az 45 dakika boyunca fırın içinde iyice ısınmasını sağlamak başarılı sonuçlar almak için çok mühimdir. Bir süre kullanıldıktan sonra taşınızın üstünde yer yer siyah lekeler oluşması normaldir.  Taşınızı iyice soğuttuktan sonra elde ılık suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

 

Fırın taşını Türkiye’de henüz bulmak zor olduğundan, yerine iki öneride bulunmak isterim:

 

* İki fırın tepsisini üstüste koyarak kullanabilirsiniz. Fırını yaktığınız anda tepsileri içine yerleştirin ve fırın ısındığında ekmeği tepsilerin üzerine fırıncı küreğiyle veya saplı bir kesme tahtasıyla atın.

 

 

* Yapı marketlerde satılan topraktan yapılmış yer karoları. Bu karolar genellikle kare olup farklı yüzey alanda olabiliyor. Bu karolarda aranması gereken en önemli özellikler; topraktan yapılmış olması ve üzerinde hiç sır olmamasıdır. Normal ev fırınlarına 4 adet yer karosunu yanyana yerleştirerek taştan fırın tabanı oluşturabilirsiniz.  Midi fırınlarda ise 30cm x 30cm ölçülerinde bir adet yer karosu kullanabilirsiniz. Karoları fırın tabanından az yüksek bir yere yerleştirmek gereklidir. Bunun için fırın telini, fırın tabanından 15-20cm yükseğe yerleştirip üzerine karoyu/karoları yerleştirebilirsiniz. 

 

* Topraktan yapılmış tepsi güveçler. İstanbul'da Eminönü'de satılan bu kaplar, pazarlarda da bulunabiliyor. Farklı boyutlarda olan bu toprak tepsileri ters çevirerek fırın taşı olarak kullanabilirsiniz. Bunlar genellikle sırsız olarak satıldığından bu amaç için çok uygundur. Güveci fırın tabanından biraz yüksek bir yere yerleştirmek gereklidir. Bunun için fırın telini, fırın tabanından 15-20cm yükseğe yerleştirip üzerine güveci yerleştirebilirsiniz. 

   

 

     

 

                   

 

 

 

Fırıncı Küreği
 

Ekmeğinizi güzelce ısıtılmış sıcacık fırın taşının veya tepsinin  üzerine atmak isterseniz bir fırıncı küreğine ihtiyacınız olacak. Ekmeğinizi şekil verdikten sonra küreğe yapışmaması için bolca mısır unuyla iyice unlanmış fırıncı küreğinin üzerine yerleştirip orada mayalayın.  Böylece fırında iyice ısıtılmış taş veya tepsi üzerine rahatlıkla atabilirsiniz. Kullanımı biraz pratik gerektirebilir ancak zamanla ustalık kazanacağınızdan emin olun.  

 

Türkiye'de henüz mağazalarda satılmayan bu küreklerden almak isteyenler Eminönü'de ahşap eşyalar yapıp satan yerlerden bulabilirler. Farklı boylarda hazırlanmış bu küreklerin saplarının çok uzun olmaması ve tek elinizle rahatlıkla kavrayabileceğiniz ve hareket ettirebileceğiniz boylarda olması çok önemlidir. Yuvarlak ekmek, ramazan pidesi ve hatta pizza pişirmek isteyenler küreğin yüzey alanının yeterince geniş olmasına dikkat etmeliler.  

 

Yurtdışındaki okurlar, mutfak gereçleri satan mağazalardan, fırıncı küreğini “bread peel" veya "pizza peel” adıyla bulabilirler. 

   

 

   

 

Ekmek Kalıbı

 

Özellikle tava ekmekleri için kullandığımz kalıplar ekmeğin pişmesinde çok önemli bir rol oynar. Kalıpta pişen ekmekler tepsi üzerinde pişenlerden daha farklı bir kabuk yapısına sahiptirler. Farklı boy, şekillerde ve değişik malzemelerle yapılan bu kalıplar hemen hemen bütün mutfak malzemesi satan mağazalarda bulunabiliyor. Bu kalıpların büyük çoğunlugu metal malzemelerden yapılmış olup cam, seramik, silikon olanları da kullanılabilir.  Benim tavsiyem metal olanları kullanmak. Bu tip kalıplarda ekmeğiniz formu bozulmadan güzelce pişer ve kalıbından kolayca çıkar.

 

    

 

Yumurta Ayırıcı
 

Yumurtanın sarısını beyazından ayırabilenler için sorun yok tabii. Bu konuda birazcık yardıma ihtiyacı olanlar için bence çok faydalı bir alet. Farklı malzemelerden yapılmış olan ve hatta altında kaseleri olanları da var. Ekmek yapımı dışında pekçok yerde yumurta kullanıldığından mutfakta işe yarayan bir alet.

 

        

 

Fırça

 

Yumurta veya yağ sürmek için kullanılan fırçaların farklı malzemelerden yapılanları mevcut. Ancak ben silikon olanları tercih ediyorum. Bu tipler sıcağa dayanıklı olmakla birlikte hem hamurun üzerinde hiçbir kalıntı bırakmıyor hem de kolay temizleniyor. Isterseniz  bulaşık makinasında da yıkanabiliyor.

   

    

 

        

   

    

 

 

 

 

 

 

                                                   Anasayfa