KırkFırın Ekmek Tarifleri Kitabı                                                              

   ANASAYFA •EKMEK TARİFLERİ EKMEK  ÇEŞİTLERİ

ekmeküstü fİkİrler

• TARİF DEFTERİMDEN

HEDİYE SEPETLER

 

Ekmek Tarifleri

Çok Okunanlar

Gerçek Pastane Poğaçası

Garantili Ev Yoğurdu

Elmalı Yulaflı Ekmek

Kitchenette Ekmeği

Tarçınlı Çörek

Okur Yorumları

Ekmek Yapımı

Artizan Ekmekler

Malzemeler

Alet Edevat

Püff Noktaları

Ekmek Makinası

Makinenin Kullanımı

Makinenin Parçaları

Karşılaşılan Problemler

Çok Sorulan Sorular

Yeni Tarif

  Lohusa Şerbeti

 

 

 

Önceki Tarif

Ev Yapımı Hamburger Köftesi

Soru ve yorumlarınız için

usta@40firinekmek.com

 

 

©2004-2014

Bütün Hakları Saklıdır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciabatta Rol Ekmekler (Poolish metodu ile)

Dünyanın her yerinde olduğu kadar ülkemizde de çok sevilen ciabatta ekmeğini fransız önmayası ile hazırladm bu kez. Önmaya kullanımı ile tadı daha da olgunlaşmış nefis ciabatta ekmekciklerim hem tatları hem de rustik görüntüleriyle çok beğeni topladı.  Eğer isterseniz bu tarifi klasik ciabatta olarak sekil verip tek parça olarak da pişirebilirsiniz.

Malzemeler:

2 bardak beyaz un

¾ tatlı kaşığı instant kuru maya

½ tepeleme tatlı kaşığı tuz

1 bardak fransız önmayası (poolish)

½ bardak su

2 çorba kaşığı süt

2 çorba kaşığı zeytinyağı

 

Tepsi için:

½ bardak mısır unu

 

10 rol ekmek

 

Elde Yapılışı: 

1.   Eğer elle yapıyorsanız unu, tuzu ve kuru mayayı geniş bir kapta karıştırın. Oda sıcaklığındaki suyu, sütü, zeytinyağını ve önmayayı ilave ederek hamurunuzu 10 dakika yoğurun. Hamurunuz çok yumuşak ve çok az da cıvık olacaktır. Dolayısıyla, şekil verirken bol unla çalışmak gerekecektir.

2.   Eğer mikser ile yapıyorsanız, mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra unu, tuzu ve kuru mayayı mikser kabına alın. Oda sıcaklığındaki suyu, sütü, zeytinyağını ve önmayayı ilave ederek hamurunuzu 6-7 dakika yoğurun. Hamurunuz çok yumuşak ve çok az da cıvık olacaktır. Dolayısıyla, şekil verirken bol unla çalışmak gerekecektir.

3.   Hamurunuzu zeytinyağı ile yağlanmış geniş bir kaba alıp üstünü kapak veya streçfilm ile kapatın. Evin ılık bir yerinde 1 saat mayalanmaya bırakın.

4.   Kabı ters çevirerek mayalanan hamuru, bolca un serpilmis tezgaha alın. Hamuru, gazını fazlaca indirmeden çok kalın olmayan bir rulo  haline getirin ve keskin bir bıçak veya hamur kesme aletini bolca una batırıp 10 eşit parçaya ayırın. (Parçaların şekillerinin çok düzgün olmasi gerekli değildir). Bıçağınızı veya kesme aletini gerektikçe tekrar unlayın. Herbir parçayı iyice unlanmış parmaklarınızla nazik hareketlerle mısır unu serpilmiş fırın tepsisine alın.

5.   30 dakika daha mayalanması için bekletin.

6.   Önceden ısıtılmış 220 derece fırında yaklaşık 15 dakika, ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin. Eğer ekmeklerin üstü erken kızarırsa aluminyum folyo ile örtüp pişirmeye devam edin.

 

Makinede Yapılışı:

1.   Makinenin ekmek pirme haznesini mutfak tezgahına alıp pervaneyi takın. Makineyle  birlikte gelen  kap ve kaşık ölçülerini kullanarak hazneye ilk olarak suyu ve sütü üzerine zeytinyağını  koyun. Unu bir kaşıkla serperek suyu örtecek şekilde ilave edip üzerine haznenin bir köşesine tuzu karşışesine tereyağını ekleyin. Unun ortasında küçük bir çukur açıp içine mayayı serpiştirin.

2.   Ekmek haznesini makineye yerleştirip kapağını kapayın.

3.    Hamur programını seçerek makineyi çalıştırın.

4.    Programın ilk 5-10 dakikasinda makinenin kapağınııp malzemelerin iyice karışmış olduğunu  kontrol edin. Eğer karışmamış malzeme varsa plastik bir spatula ile karışmasına yardım edin.

5.  10 dakika sonra hamurun yapısını kontrol edin. Hamurunuz çok yumuşak ve biraz da cıvık olacaktır. Dolayısıyla, şekil verirken bol unla çalışmak gerekecektir.

6 Program bitiminde hamuru, bolca un serpilmis tezgaha alın. Hamuru, gazını fazlaca indirmeden çok kalın olmayan bir rulo  haline getirin ve keskin bir bıçak veya hamur kesme aletini bolca una batıp 10 eşit parçaya ayırın. (Parçaların şekillerinin çok düzgün olmasi gerekli değildir). Bıçınızı veya kesme aletini gerektikçe tekrar unlayın. Herbir parçayı iyice unlanmış parmaklarınızla nazik hareketlerle mısır unu serpilmiş fırın tepsisine alın.

7.   30 dakika daha mayalanması için bekletin.

8 Önceden ısıtılmış 220 derece fırında yaklaşık 15 dakika, ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin. Eğer ekmeklerin üstü erken kızarırsa aluminyum folyo ile örtüp pişirmeye devam edin.

 

 

 

  Kullanılacak Aletler:

  

 

Yoğurma kabı

   

 

Ölçü Kapları

   

 


Ölçü Kaşıkları

  

      

 

Tepsi
 

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

                                                   Anasayfa