KırkFırın Ekmek Tarifleri Kitabı                                                              

   •ANASAYFA •EKMEK TARİFLERİ • EKMEK  ÇEŞİTLERİ

• ekmeküstü fİkİrler

• TARİF DEFTERİMDEN

• HEDİYE SEPETLER

 

Ekmek Tarifleri

Çok Okunanlar

Gerçek Pastane Poğaçası

Garantili Ev Yoğurdu

Elmalı Yulaflı Ekmek

Kitchenette Ekmeği

Tarçınlı Çörek

Okur Yorumları

Ekmek Yapımı

Artizan Ekmekler

Malzemeler

Alet Edevat

Püff Noktaları

Ekmek Makinası

Makinenin Kullanımı

Makinenin Parçaları

Karşılaşılan Problemler

Çok Sorulan Sorular

Yeni Tarif

  Lohusa Şerbeti

 

 

 

Önceki Tarif

Ev Yapımı Hamburger Köftesi

Soru ve yorumlarınız için

usta@40firinekmek.com

 

 

©2004-2014

Bütün Hakları Saklıdır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekmek Makinesinin Parçaları

 

 

Makinenin Gövdesi

Makinenin genellikle paslanmaz çelikten yapılmış olan gövdesi. Hangi markayı alırsanız alın makinenizin üst kısmında izleme pencereli çıkarılabilen bir kapak ile hemen kenarında üzerinde düğmeler olan bir gösterge paneli yer alır. Bu panel üzerinde küçük bir ekran ile başlama/durdurma, somun ağırlığı, kabuk ayarı ve ekmek programları için düğmeler bulunur.

 

Makinelerde ekmek pişirmek için 10-12 farklı program sunulmuştur. Bunlardan en çok kullanılacak olanlar ise; beyaz, tambuğday, tatlı, fransız ve bazen de hızlı programlardır. Beyaz unla yapılan basit ekmekler için beyaz programı kullanıp, tambuğday, çavdar, yulaf gibi farklı unların ağırlıkta olduğu ekmek tarifleri için tambuğday programı seçilmelidir. Fazlaca şeker ve yağ içeren çörek niteliğindeki ekmekler için tatlı programı uygun olacaktır.

 

Ekmek makinelerinde ekmek 3 ila 4 saat içinde hazır olur. Hızlı ekmek pişirme programıyla ise 1 saat gibi kısa bir sürede ekmeğinizi hazırlamanız mümkün. Ancak bu programda mayalama süreleri hayli kısaltıldığından ekmeğiniz beklenen kadar lezzetli olmayacaktır.

 

Bu programlar arasında, malzemeleri karıştırıp hamuru yoğurduktan sonra ilk mayalamayı da yaparak hamuru şekil vermeye hazır hale getiren “hamur” programı da çok faydalıdır. Bu program yaklaşık 1.5 saatte hamuru hazırlar. Farklı şekillerde ekmek hazırlamak isteyenler için bu program makinede olması gerekenlerden biridir. Bu kitaptaki tariflerin hepsi makineyle hazırlanabildiği gibi sadece hamurlar da makinenizin hamur programında hazırlanabilir. Size de sadece şekil verip tekrar mayalandırarak pişirmek kalır.

 

Zaman ayarlı programlar istenen saatte ekmeği pişirip hazır ettiğinden faydalı bir fonksiyondur. Pekçok modelde bulunan bu programla en fazla 12-14 saat sonrası için ekmek pişirebilirsiniz.

 

Sabah kahvaltısı için ekmeğinizin hazır olmasını isterseniz, bir önceki akşam makinenizi programlayabilirsiniz. Makineniz istenen saatte ekmeği hazır etmek için siz uyurken çalışmaya başlayacaktır.

 

Mevcut makinelerin çoğunda açık, orta, koyu olarak 3 farklı kızarma seviyesi seçeneği yer alır. Bazı makinelerde ise açık ve  koyu olmak üzere sadece 2 seçenek bulunur ki bu da iyi ekmek pişirmek için yeterlidir.

 

Somun ağırlığı da ekmek makinesini seçerken düşünülmesi gereken önemli bir konudur. Pekçok model 500 gram, 750 gram ve 1,000 gram (1 kg) olarak 2-3 farklı kapasiteye sahiptir. Yeni modellerde yukarıda belirtilenlere ek olarak 1,500 gramlık (1,5 kg) ekmek de yapmak mümkün.

 

 

 

    

 

    

         

Ekmek Haznesi

Makinenin içinde bulunan yapışmaz yüzeyli yuvarlak, kare veya   dikdörtgen bir ekmek haznesi.  Bu haznenin dışarı kolayca çıkarılabilmesi için bir de kulbu vardır. Hazne yerine yerleştirildiğinde bu kulp da yerine yerleşir. Genellikle teflondan yapılmış olan bu hazne hem hamur yoğurma kabı hem de ekmek pişirme kalıbı olarak kullanılır. Bu kabın büyüklüğü somun ağırlığını, şekli de ekmeğin şeklini belirlediğinden makinenizi seçerken dikkat etmeniz gereken bir konudur.  Şekilli ekmek yapmak isterseniz de hamurunuzu ekmek makinesinde hazırlayıp dışarıda elinizle istediğiniz şekli verip ikinci kere mayaladıktan sonra fırında pişirebilirsiniz.

 

 

                  

Yoğurma Pervanesi

Ekmek haznesinin tabanındaki yoğurma pervanesi. Farklı modellerde bir veya iki adet pervane bulunur. Bu pervane hamuru iyice karıştırıp yoğurur. Ekmek aynı haznede karışıp, yoğurulup piştiğinden bu pervane ekmeğin içinde, taban kısmında kalır. Dolayısıyla ekmek pişip hazneden çıkarıldıktan sonra bu pervaneyi ekmeğin tabanından çıkarmayı unutmamak gerekir. 

 

 

 

    

             

   

 

                                                   Anasayfa