KırkFırın Ekmek Tarifleri Kitabı                                                              

   ANASAYFA •EKMEK TARİFLERİ EKMEK  ÇEŞİTLERİ

ekmeküstü fİkİrler

• TARİF DEFTERİMDEN

HEDİYE SEPETLER

 

Ekmek Tarifleri

Çok Okunanlar

Gerçek Pastane Poğaçası

Garantili Ev Yoğurdu

Elmalı Yulaflı Ekmek

Kitchenette Ekmeği

Tarçınlı Çörek

Okur Yorumları

Ekmek Yapımı

Artizan Ekmekler

Malzemeler

Alet Edevat

Püff Noktaları

Ekmek Makinası

Makinenin Kullanımı

Makinenin Parçaları

Karşılaşılan Problemler

Çok Sorulan Sorular

Yeni Tarif

  Lohusa Şerbeti

 

 

 

Önceki Tarif

Ev Yapımı Hamburger Köftesi

Soru ve yorumlarınız için

usta@40firinekmek.com

 

 

©2004-2014

Bütün Hakları Saklıdır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekşi Mayalı Köy Ekmeği

Artizan ekmek tariflerinde yeni bir tarif. Daha önce kuru maya kullanarak yaptığımız köy ekmeğini bu kez ekşi maya ile mayalıyoruz. Ekşi mayayı sadece tam buğday unu kullanarak hazıraldığımızdan hamura tekrar tambuğday unu ilave etmiyoruz. Resimdeki kavanozları nereden aldığımı merak edenler alamutfak'ı ziyaret edebilir.

Malzemeler:

1,5 bardak beyaz un

1 bardak ekşi maya

Yarım bardak çavdar unu

2 çorba kaşığı yulaf unu

2 çorba kaşığı mısır unu

1 silme tatlı kaşığı tuz

Yarım bardak su

1 orta boy somun

Elde Yapılışı: 

1.   Eğer ekşimayanız buzdolabından çıktıysa, yarım saat bekletip oda sıcaklığına gelmesini sağlayın. Eğer, üstünde sıvı birikmişse iyice karıştırın.

2.   Ekşimayayı geniş bir kaba alın ve ½ bardak unu ilave ederek temiz bir tahta kaşıkla iyice karıştırın. Kabın üstünü streçfilm ile kaplayıp 2 saat oda sıcaklığında bekletin. Bu süre sonunda mayanız hafifçe kabarıp yüzeyinde küçük kabarcıklar oluşacaktır.

3.   Eğer elle yapıyorsanız ekşimayayı, geri kalan unları, suyu ve tuzu geniş bir kapta karıştırıp 10 dakika kadar yoğurun. Hamurunuz yumuşacık ve biraz da yapışkan bir kıvamda olacaktır. Bu aşamada, gerekirse 2-3 kaşık su ilave edebilirsiniz.

4.   Eğer mikser ile yapıyorsanız, mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra ekşimayayı, geri kalan unları, suyu ve tuzu mikser kabına alın. 5 dakika kadar yoğurun. Hamurunuz yumuşacık ve biraz da yapışkan bir kıvamda olacaktır. Bu aşamada, gerekirse 2-3 kaşık su ilave edebilirsiniz.

5.   Hamurunuzu ağzı kapalı bir kaba alıp 4-5 saat oda sıcaklığında bekletin. Hamurun hacmi bu süre sonunda 2 katına çıkmış olmalıdır.

6.   Hamuru unlanmış mutfak tezgahı üzerinde, fazla yoğurmadan yuvarlayarak büyük bir beze haline getirin. Unlanmış fırın tepsisine yerleştirin ve 1 saat daha ikinci mayalama için bekletin.

7.  Ekmeği fırına vermeden önce fırına dayanıklı küçük bir kaba ½ bardak kaynar su ilave edip fırının arka köşesine uygun bir yere yerleştirin.

8.   Ekmeğinizin üzerine keskin bir bıçakla birbirine paralel, derince üç çizik atın.

9.   Üzerine un serpip önceden ısıtılmış 220 derece fırında yaklaşık 30 dakika, ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin.

 

Makinede Yapılışı:

1.   Eğer ekşimayanız buzdolabından çıktıysa, yarım saat bekletip oda sıcaklığına gelmesini sağlayın. Eğer, üstünde sıvı birikmişse iyice karıştırın.

2.   Ekşimayayı geniş bir kaba alın ve ½ bardak unu ilave ederek temiz bir tahta kaşıkla iyice karıştırın. Kabın üstünü streçfilm ile kaplayıp 2 saat oda sıcaklığında bekletin. Bu süre sonunda mayanız hafifçe kabarıp yüzeyinde küçük kabarcıklar oluşacaktır.

3.   Makinenin ekmek pirme haznesini mutfak tezgahına alıp pervaneyi takın. Makineyle  birlikte gelen  kap ve kaşık ölçülerini kullanarak, hazneye ilk suyu ve ekşimayayı koyun. Geri kalan unları bir kaşıkla serperek suyu örtecek şekilde ilave edin. Unların üstüne haznenin birşesine tuzu koyun.

3.   Ekmek haznesini makineye yerleştirip kapağını kapayın.

4.   Hamur programını seçerek makineyi çalıştırın.

5.   Programın ilk 5-10 dakikasinda makinenin kapağınııp malzemelerin iyice karışmış olduğunu  kontrol edin. Eğer karışmamış malzeme varsa plastik bir spatula ile karışmasına yardım edin.

6.  10 dakika sonra hamurun yapısını kontrol edin. Hamurun kulak memesinden daha da yumuşak olması gereklidir. Hamurunuz çok kuru ve sert olmuşsa birkaç kaşık su ilave ederek yumuşacık bir hamur elde etmelisiniz. Eğer cıvık olmuşsa birkaç kaşık un gerekebilir.

7.   Programın bitiminde hamuru haznede 3 saat daha mayalanması için bekletin.  

8.   Beyaz ekmek, 750 gram, orta kızarıklık seviyesini seçerek makineyi tekrar çalıştırın.

9.  Pişme sinyalinden 5 dakika sonra, kalın bir fırın eldiveni kullanarak hazneyi makineden çıkarın. Ekmeği plastik bir bıçak yardımıyla kenarlardan ayırıp bir soğutma teline veya ızgara üzerine alın. 30-40 dakika beklettikten sonra kesin.

  

 

 

 
     

 

 Kullanılacak Aletler:

   

Yoğurma kabı

   

Ölçü Kapları

  


 

Ölçü Kaşıkları

 


 

 

Tepsi

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 

 

  

                                                   Anasayfa