KırkFırın Ekmek Tarifleri Kitabı                                                              

   •ANASAYFA •EKMEK TARİFLERİ • EKMEK  ÇEŞİTLERİ

• ekmeküstü fİkİrler

• TARİF DEFTERİMDEN

• HEDİYE SEPETLER

 

Ekmek Tarifleri

Çok Okunanlar

Gerçek Pastane Poğaçası

Garantili Ev Yoğurdu

Elmalı Yulaflı Ekmek

Kitchenette Ekmeği

Tarçınlı Çörek

Okur Yorumları

Ekmek Yapımı

Artizan Ekmekler

Malzemeler

Alet Edevat

Püff Noktaları

Ekmek Makinası

Makinenin Kullanımı

Makinenin Parçaları

Karşılaşılan Problemler

Çok Sorulan Sorular

Yeni Tarif

  Lohusa Şerbeti

 

 

 

Önceki Tarif

Ev Yapımı Hamburger Köftesi

Soru ve yorumlarınız için

usta@40firinekmek.com

 

 

©2004-2014

Bütün Hakları Saklıdır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hediye Ekmek Sepetleri

 

Geçmiş Olsun Sepeti

Son günlerde ailede pekçok hastalık ve ameliyat olunca bu durumda nasıl bir hediye vermeli diye düşünürken en iyi hediyenin evde yapılmış ekmekler olduğuna karar verdim. Hastalık veya nekahat döneminde genellikle belli diyetler uygulandığından hediye olarak ekmek en uygun hediye. Bu durumlarda önerilebilecek ekmekler; tuzsuz ekmek, hafif kepek ekmeği, tava ekmeği, bol tahıl ekmeği, francala, balkabaklı ekmek, ciabatta ve sağlıklı sandviçler.  Bu ekmekler ek malzeme içermediğinden hemen herkesin diyetine uygun olacaktır.

 

Sepetin içine iki somun ekmek koyup yanına bir el havlusu, küçük bir şişede üzüm çekirdeği yağı, bir kap ev yoğurdu, bir kavanoz zeytin veya 5-6 elma koyunca hediyeniz hazırdır.

Çocuklar için Sepetler

Deniz okumaya başladığında hediye olarak ne istediğini sordum. Benden yumuşacık sandviçlerle, içi cikolata dolu kabarık kekler istediğini söyledi. Aldığım bu tüyolar hazırlıklarım için çok faydalı oldu. Çocukların en beğendiği ekmekler; çikolatalı ekmek, hamburger ekmeği, patatesli hamburger ekmeği, mini briyoş, sağlıklı sandviçler, sütlü somun ve tava somunları.  

 

Bu sepetlere ekmeğin yanısıra çok sevdikleri ev yapımı damla çikolatali mekik ilave ediyoruz. Ekmeklerinizi ev yapımı fıstık ezmesi, krem peynir ve sıcak çikolata karışımı ile tamamlayabilirsiniz. Ben evde hazırladığım sıcak çikolata karışımı için sevimli bir kupa da koyuyorum sepetlerime. Çocuklar kendileri için özel olarak hazırlanmış bu sepetlere bayılıyorlar.

Teşekkür Sepetleri

Yakın dostum Can doktoruna teşekkür için bir hediye seçmeye çalışırken aklıma bu tip durumlar için de ekmek sepeti harlayabileceğim geldi. Teşekkür etmek istediğimiz kişiler doktorumuz, çocuğumuzun öğretmeni, komşumuz, aile büyüklerimiz, iş arkadaşlarımız gibi çok farklı insanlar olabilir. Çok yakından tanımadıklarımız için hemen herkesin hoşuna gidecek şeyler koymalı sepete. Ekmek için önerilerim; zeytinli ekmek, çavdar ekmeği, sütlü somun, patatesli ekmek, cevizli ekmek, üzümlü ekmek ve beypazarı kurusu.  

 

Ekmeklerin yanına ev yapımı zeytin ezmesi veya reçel, küçük bir şişede iyi kalite sızma zeytinyağı ve bir paket bitter çikolata ile tek lokmalık brownieler ilave edebilirsiniz. Hediyenizi sepet yerine şık ve sağlam bir karton kutu içine de hazırlayabilirsiniz.  

Kahvaltı Sepetleri

Geçen haftasonu bir arkadaşımız yeni aldıkları eve davet etti bizleri. Kahvaltı olması konusunda ısrar edip leziz bir sepet hazırladım ben de. Günümüzde beyaz ekmeklerin yanısıra tahıl unlu ekmekler de çok tercih edildiğinden herkesin hoşuna gidecek tatlar olmasına çalıştım. Ekmeklerin sepette sunumu da çok dikkat çekti ve bol övgü aldı. Çok şık ve özel ama makul bir maliyetle hazırlanabilecek bir hediye...     

 

Bu sepetler için önereceğim ekmekler; ev bageti, çavdar ekmeği, zeytinli ekmek, incirli ekmek, yulaf ezmeli doygun ekmek ve ballı kaymaklı sandviçler. Bir de sepete ev yapımı şeftali reçeli, muhammara, somon füme veya kasap sucuğu ilave ederseniz çok güzel bir hediye hazırlamış olursunuz. Kahvaltı sonrası  kahve sefası için güllü lokum ile davete hazırsınız.

Parti Sepetleri

Ev partileri için de birkaç sepet hazırladım geçtiğimiz ay içinde. Bir ev partisine davetliyseniz hazırlanacak sepete ilave edilecekler çok çeşitli olabilir. Ekmeklerin, partide servis edilecek yiyeceklere uygun olacak şekilde hazırlanması önemli olduğundan, bu konuya özen göstermek çok önemli. Elbette düşünülmesi gereken sadece bu değil. Aynı zamanda davetlilerin ilgisini çekecek farklı ve yaratıcı birşeyler yapmak da isteyebilirsiniz. Ekmek önerileri peynir ve soğuk et tabağının yanına yakışacaklar arasından; cevizli ekmek, çavdar ekmeği, soğanlı ekmek, balkabaklı ekmek, ciabatta, ramazan pidesi ve mermer ekmek.

 

Sepetler için uygun olabilecek ek tatlar ise grissini, rokfor veya brie peyniri, zeytinyağı, küçük bir kavanoz ev yapımı mayonez, baharatlı zeytin ve meyveli  peksimet olabilir.

 

                                                   Anasayfa