KırkFırın Ekmek Tarifleri Kitabı                                                              

   ANASAYFA •EKMEK TARİFLERİ EKMEK  ÇEŞİTLERİ

ekmeküstü fİkİrler

• TARİF DEFTERİMDEN

HEDİYE SEPETLER

 

Ekmek Tarifleri

Çok Okunanlar

Gerçek Pastane Poğaçası

Garantili Ev Yoğurdu

Elmalı Yulaflı Ekmek

Kitchenette Ekmeği

Tarçınlı Çörek

Okur Yorumları

Ekmek Yapımı

Artizan Ekmekler

Malzemeler

Alet Edevat

Püff Noktaları

Ekmek Makinası

Makinenin Kullanımı

Makinenin Parçaları

Karşılaşılan Problemler

Çok Sorulan Sorular

Yeni Tarif

  Lohusa Şerbeti

 

 

 

Önceki Tarif

Ev Yapımı Hamburger Köftesi

Soru ve yorumlarınız için

usta@40firinekmek.com

 

 

©2004-2014

Bütün Hakları Saklıdır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Tarçınlı Çörek

Amerika'da "cinnamon rolls" olarak ün kazanmış bu çörekler bence bizim damak tadımıza da çok uygun. Pişerken çok güzel kokuyorlar. Çay saatleri veya kahvaltı için tercih edebilirsiniz. Ben tarçınlı şekerli iç malzemeye birer tutam yenibahar ve muskat rendesi de ilave ediyorum. Sadece tarçınla da çok lezzetli. 

 

Malzemeler:

2 bardak beyaz un

Yarım tatlı kaşığı tuz

3 çorba kaşığı şeker

1,5 tatlı kaşığı instant kuru maya

1 yumurta

50 gram tereyağı, oda sıcaklığında

Çeyrek (¼) bardak süt

 

İçi için:

3 çorba kaşığı şeker

1-2 tatlı kaşığı tarçın

1 büyük tutam toz yenibahar, (istenirse)

1 tutam muskat (küçük hindistancevizi) rendesi, (istenirse)

 

 

9 çörek

 

Elde Yapılışı: 

1.   Eğer elle yapıyorsanız unu, tuzu, şekeri ve kuru mayayı geniş bir kapta karıştırın. Oda sıcaklığındaki tereyağını, sütü ve yumurtayı karışıma ilave edip 8-10 dakika kadar yoğurun. Eğer gerekirse bu aşamada 1-2 kaşık daha un ilave edilebilir. Hamurunuz ele yapışmayan ve kolayca şekil verilecek kıvamda olacaktır.

2.   Eğer mikser ile yapıyorsanız, mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra unu, tuzu, şekeri ve kuru mayayı mikser kabına alın. Oda sıcaklığındaki  tereyağını, sütü ve yumurtayı karışıma ilave edip 5-7 dakika kadar yoğurun. Eğer gerekirse bu aşamada 1-2 kaşık un ilave edilebilir. Hamurunuz ele yapışmayan ve kolayca şekil verilecek kıvamda olacaktır.

3.   Hamuru düzgün bir beze haline getirin ve mutfak tezgahına alıp 30cm x 25cm ebatlarında bir dikdörtgen şeklinde merdaneyle açın. Hamurunuzun inceliği yarım (½) cm kalınlığında olmalı.

4.   İç malzemesini hamurun üzerine eşit dağılacak şekilde serpin. 30 cm olan kenarlarda 2 cm kadar boşuk bırakırsanız rulo yaptığınızda hamurun yapışması daha kolay olur. Bu kenardan başlayarak hamuru rulo olacak şekilde sarın ve kapatma çizgisini alta getirin.

5.   Keskin bir bıçak ile ruloyu 9 eşit parçaya kesip yağlanmış 20 cm x 20cm ölçülerinde bir kalıba (veya küçük kare borcama) 2 parmak  aralıkla yerleştirin. 45 dakika ılık bir yerde bekletip tekrar mayalandırın. Bu aşamada rulolar resimdeki gibi birbirlerine hafifçe değecektir.

6.   Önceden ısıtılmış 200 derece fırında yaklaşık 15-20 dakika, ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin.

 

Makinede Yapılışı:

1.   Makinenin ekmek pirme haznesini mutfak tezgahına alıp  pervaneyi takın. Makineyle  birlikte gelen  kap ve kaşık ölçülerini kullanarak, hazneye ilk olarak sütü ve yumurtayı koyun. Unu bir kaşıkla serperek sıvıları örtecek şekilde ilave edip üzerine haznenin bir köşesine tuzu diğer köşesine oda sıcaklığındaki tereyağını ekleyin. Unun ortasında küçük bir çukur açıp içine mayayı serpiştirin.

2.   Ekmek haznesini makineye yerleştirip kapağını kapayın.

3.   Hamur programını seçerek makineyi çalıştırın.

4.   Programın ilk 5-10 dakikasinda makinenin kapağınııp malzemelerin iyice karışmış olduğunu  kontrol edin. Eğer karışmamış malzeme varsa plastik bir spatula ile karışmasına yardım edin.

5.  10 dakika sonra hamurun yapısını kontrol edin. Hamurun kulak memesinden çok az daha sert olması gereklidir. Hamurunuz ele yapışmayan ve kolayca şekil verilecek kıvamda olacaktır.

6.   Program bitiminde hamuru hazneden mutfak tezgahına alıp 30cm x 25cm ebatlarında bir dikdörtgen şeklinde merdaneyle açın. Hamurunuzun inceliği yarım (½) cm kalınlığında olmalı.

7.  İç malzemesini hamurun üzerine eşit dağılacak şekilde serpin. 30 cm olan kenarlarda 2 cm kadar boşuk bırakırsanız rulo yaptığınızda hamurun yapışması daha kolay olur. Bu kenardan başlayarak hamuru rulo olacak şekilde sarın ve kapatma çizgisini alta getirin.

8.   Keskin bir bıçak ile ruloyu 9 eşit parçaya kesip yağlanmış 20 cm x 20cm ölçülerinde bir kalıba (veya küçük kare borcama) 2 parmak  aralıkla yerleştirin. 45 dakika ılık bir yerde bekletip tekrar mayalandırın. Bu aşamada rulolar resimdeki gibi birbirlerine hafifçe değecektir. 

9.   Önceden ısıtılmış 200 derece fırında yaklaşık 15-20 dakika, ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin. 

 

 

 

 

 Kullanılacak Aletler:

               

Yoğ
urma kabı
   

Ölçü Kapları

  Ölçü Kaşıkları
 

 

 Tepsi
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 

  

 

 

 

 


 

 

                                                   Anasayfa