KırkFırın Ekmek Tarifleri Kitabı                                                              

   ANASAYFA •EKMEK TARİFLERİ EKMEK  ÇEŞİTLERİ

ekmeküstü fİkİrler

• TARİF DEFTERİMDEN

HEDİYE SEPETLER

 

Ekmek Tarifleri

Çok Okunanlar

Gerçek Pastane Poğaçası

Garantili Ev Yoğurdu

Elmalı Yulaflı Ekmek

Kitchenette Ekmeği

Tarçınlı Çörek

Okur Yorumları

Ekmek Yapımı

Artizan Ekmekler

Malzemeler

Alet Edevat

Püff Noktaları

Ekmek Makinası

Makinenin Kullanımı

Makinenin Parçaları

Karşılaşılan Problemler

Çok Sorulan Sorular

Yeni Tarif

  Lohusa Şerbeti

 

 

 

Önceki Tarif

Ev Yapımı Hamburger Köftesi

Soru ve yorumlarınız için

usta@40firinekmek.com

 

 

©2004-2014

Bütün Hakları Saklıdır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Organik Ev Maya

Ev yapımı organik ekmeğim için mayamı hazır etmek üzere kolları sıvadım. Ekşi maya tekniği ile mayam, sütün de etkisiyle 4 gün içinde hazırdı. Bu arada ben de organik ekmek yapımında kullanılacak diğer malzemeleri temin ettim. Bu araştırma ve malzeme temini süreci ev halkının tüketimine sunulacak bu nefis ekmeğin yapımı için iyi bir yatırım oldu. Ben mayamı buzdolabında saklıyorum ve beş günde bir besleyerek aylardır organik ev ekmeği yapmakta kullanıyorum.

 

Diğer doğal mayalarda olduğu gibi kullanılacak alet edevatın (kavanoz ve tahta kaşık) çok temiz olması çok mühim, aksi takdirde mayanızda istenmeyen bakteriler oluşabilir. Metal, mayadaki asit ile reaksiyona gireceğinden cam kavanoz ve tahta kaşık kullanmak gerekli.

 

Malzemeler:

3-4 bardak organik beyaz un

1 litre şe suyu

1 çorba kaşığı organik süt

2-3 bardak organik ev mayası

 

Hazırlanışı: 

1.   GÜN

Temiz cam kavanozun içini bolca kaynar suyla iyice çalkalayın. ½ bardak unu ve
½ bardak şişe suyunu kavanoza atıp tahta bir kaşıkla iyice karıştırın. Fermantasyonu hızlandırması için, organik sütü de ilave edin. Kavanozun ağzını kapatıp mutfağınızın ılık bir köşesinde beklemeye bırakın.   

     12 saat sonra 1/3 bardak un ile ¼ bardak su ilave ederek mayanızı tekrar karıştırın. Kavanozun ağzını kapatıp mutfağınızın ılık bir köşesinde tekrar beklemeye bırakın. Mayanızın kıvamı çok sıvı olmamalı, krep hamurundan biraz daha koyu olmalıdır.

2.   GÜN

Mayanızın üstünde
çok az sayıda minik hava kabarcıkları oluşmuş olmalı. Mayanıza 1/3 un ve ¼ bardak şişe suyunu ilave edip tahta kaşıkla iyice karıştırın. Kavanozun ağzını hafifçe kapatıp mutfağınızdaki köşesine yerleştirin.

     12 saat sonra 1/3 bardak un ile ¼ bardak su ilave ederek mayanızı tekrar karıştırın. Kavanozun ağzını kapatıp mutfağınızın ılık bir köşesinde tekrar beklemeye bırakın.

3.   GÜN

Bugün mayanızın üzerinde çok sayıda toplu iğne deliği büyüklüğünde gözler oluşmaya başlamıştır. Mayan
ızda hafif bir süt ekşisi kokusu oluşmus olacaktır. Yine mayanızı beslemek için 1/3 bardak un ve ¼ bardak şişe suyu ilave ederek tahta kaşıkla karıştırın sonra kavanozun ağzını hafifçe kapatıp mutfağınızdaki köşesine yerleştirip beklemeye bırakın.

    12 saat sonra 1/3 bardak un ile ¼ bardak su ilave ederek mayanızı tekrar karıştırın. Kavanozun ağzını kapatıp mutfağınızın ılık bir köşesinde tekrar beklemeye bırakın.

4.   GÜN

Karışımın üzerindeki gözler  büyümüş ve maya yer yer kabarıp köpüklenmiştir. Mayanızdaki ekşimsi koku artmıştır. Bugün yine kavanoza 1/3 bardak un ile ¼ bardak su ilave edip tahta kaşık ile karıştırıp oda sıcaklığında beklemeye bırakın. Bu aşamada beslemenin ardından 1-2 saat içinde mayanız tekrar köpüklenip kabarmaya başlar.

     12 saat sonra 1/3 bardak un ile ¼ bardak su ilave ederek mayanızı tekrar karıştırın. Kavanozun ağzını kapatıp mutfağınızın ılık bir köşesinde tekrar beklemeye bırakın.
 

5.   GÜN

Kavanozdaki karışımın üstü açık renkte süngerimsi bir görüntü almıştır. Maya kabarıp, 1-2 parmak kalınlığında köpük oluşup mayanızda biraya benzer bir ekşi koku oluştuğunda mayanız tutmuş demektir. Şartlara göre mayanız 3 - 4 gün arasında hazır olacaktır. Resimdeki maya kullanıma hazır hale gelmiştir.

      Hazır olan ekşi mayanızı, daha sonra kullanmak üzere kavanozun ağzını kapatarak buzdolabında saklayın. Mayanın suyu yüzeyde birikirse mayayı karıştırmanız yeterli olur.

     Fakat mayanız buzdolabında durduğu sürece 5 günde bir kere beslemeniz gerekir. Bunun için; mayanızı buzdolabından çıkarıp ½ bardak un ile 1/3 bardak şişe suyu ilave ederek karıştırıp tekrar buzdolabına kaldırın.

    

       Not: Eğer herhangibir adımda mayanız renk değiştirir ya da kötü bir koku oluşturursa mayanız bozulmuştur.  Atıp baştan başlamalısınız.

 

 
     

 Kullanılacak Aletler:
    

Ölçü Kapları

     

Cam Kavanoz

   
 
Tahta Ka
şık

                                                   Anasayfa